_____________________________________________________________________

Programa_Evaluarea_Nationala_2019_Limba_si_literatura_romana -apasă aici

Programa_Evaluarea_Nationala_2019_Matematica -apasă aici

_____________________________________________________________________

Proiectul cultural Floarea Soarelui – Ateliere de teatru și film pentru incluziune socială pune accentul pe valoarea culturii în procesul de evoluție a ființei umane și își propune crearea unei relații directe între tânăr – artă – creator. Organizat sub forma unui Festival de teatru și film pentru incluziune socială în școlile și liceele mai mult sau mai puțin îndepărtate față de centrul orașului, proiectul își propune ca pe durata a șase zile să aibă loc șase reprezentații sau proiecții de film producții ale UNATC, special alese pentru această intervenție cultural artistică în învățământul preuniversitar. Spectacolul sau proiecția de film sunt precedate de ateliere de jocuri teatrale cu copii, în care se va urmări dezvoltarea educației teatrale și culturale în școlile și liceele partenere în proiect. Denumirea Floarea Soarelui este o metaforă care pune în evidență legătura ce se poate crea între un centru de educație teatrală și culturală (așa cum este UNATC) cu instituții de invățământ preuniversitar aflate în diferite zone ale capitalei. Proiectul se desfășoară în perioada 6 septembrie și 20 noiembrie 2018, iar liceele și școlile implicate în proiect sunt: Școala „Ferdinand I”, Liceul Tehnologic „Theodor Pallady”, Școala Gimnazială nr. 197, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Colegiul Tehnic Energetic și Colegiul Național „Grigore Moisil”.

___________________________________________________________________

R.O.F.U.I.P. ( Regulament de organizare și funcționare  a unităților de
                               învățământ preuniversitar )
    Regulament de Organizare și Funcționare al Școlii Gimnaziale Nr.197